Masa Başında Çalışanların Yaşadığı 5 Sorun ve Çözümleri

Biz ofis çalışanları olarak günümüzün yaklaşık 8 saatini masa başında ve aynı zamanda bilgisayar başında geçiriyoruz. Bazen iş yoğunluğu sebebiyle molaya bile fırsat bulamayan bizler masa başında çalışmaktan kaynaklı sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz.

Sizler için en sık rastlanan 5 ofis rahatsızlığı ve bunlar için yapılabilecek basit ama faydalı yöntemleri derledik.

  • Boyun Düzleşmesi

  • Fizik tedavisi ve rehabilitasyon uzmanlarının söylediklerine göre masa başında çalışan insanların pek çoğu hastaneye gittiklerinde boyun düzleşmesi tanısı ile karşılaşıyorlar. Çünkü uzun saatler boyu göz seviyesinin altındaki bilgisayarlara bakıyorlar ve boyunlarını aynı pozisyonda uzun süre sabit tutmak zorunda kalıyorlar.Bu davranış ise boyun omurlarının kavisli yapısının bozulmasına ve bu bölgenin düzleşmesine neden oluyor. En sık rastlanan ofis hastalıkları içinde yer alan boyun düzleşmesine yakalanan hastalar zaman içinde esneklik kaybı ve kronik ağrılarla karşılaşıyor.Çözüm : Boyun düzleşmesinden korunmak ise çözüm oldukça basit. Eğer ofisinizde bilgisayarınız göz hizasının altında kalıyorsa bilgisayarın altına bir yükseltici koyarak boynunuzu gün içinde aynı pozisyonda kullanabilirsiniz.

Kronik Bel ve Sırt Ağrıları 

Ofis ağrıları dendiğinde akla gelen ilk ağrılardan biri de kronik bel ve sırt ağrılarıdır. Uzun saatler boyunca ergonomik olmayan sandalyelerde oturmak, hareket eksikliği ve stres gibi  sebeplerle kronik ağrılar ortaya çıkabilir.

Uzun vadede bel fıtığı ya da skolyoz gibi ciddi problemlere sebebp olabilen bu ağrıları önemsemek ve geç olmadan önlem almak gerekiyor.

Çözüm : Eğer imkan varsa sırt anatomisine uygun bir ofis sandalyesi tercih edin ya da bel yapısına uygun bir yastık kullanın. Bunun yanı sıra saat başı sırtınızı ve belinizi esnetebilirsiniz.

 

Karpal Tünel Sendromu 

Sürekli aynı hareketi tekrarlama nedeniyle el bileğindeki nedian sinirlerde oluşan rahatsızlığa karpal tünel sendromu adı verilir. Eskiden baterist hastalığı olarak bilinirdi fakat günümüzde uzun saatler bilgisayar başında çalışan ve mouse kullanan ofis çalışanları da bu hastalığa yakalanabiliyor.

Çözüm : Eğer yoğun şekilde mouse kullanıyorsanız bileğinizin altına yumuşak bir destek yerleştirmeniz ya da bilek ateli kullanmak el sinirlerinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Eğer karpal tüneli ağrıları çekiyorsanız günde en az 3 4 defa mendil silkme hareketi denen hareketle bileklerinizi esnetmeniz gerekir.

Göz Problemleri

Günün 8 saati mavi ışık yayan bilgisayar ekranına bakmak bazı göz problemlerine neden olabiliyor. En sık görüleni ise göz kuruluğudur. Gözde batma, kaşıntı, hassasiyet ile ortaya çıkan göz kuruluğu yaşam kalitenizi düşüren problemlerdendir. Yine bu mavi ışıklar kronik göz ağrısı ve göz tansiyonuna sebep olabilir.

Çözüm : Bilgisayar başında olduğunuz saatlerde mavi ışık filtresi olan bir gözlük kullanarak belli aralıklarla gözünüzü dinlendirebilirsiniz. Göz kuruluğu için ise yanınızda gözyaşı damlası bulundurmanız faydalı olacaktır.

Dolaşım Bozukluğu

Belirtilerini anlamak her zaman kolay olmadığı için bu problemin farkına varmanız zaman alabilir. Uzun süre kıpırdamadan aynı pozisyonda çalışmak, bacakları sarkıtmak, yüksek topuklu ayakkabılar giymek sebebiyle oluşan varis ve emboli gibi ciddi hastalıklara yol açan dolaşum bozukluğu problemi oldukça yaygın bir rahatsızlıktır.

Çözüm : Özellikle şişlik ve ödem gibi belirtileriniz varsa bacaklarınızı gün içinde esnetmeli ve mola verip kısa yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca medikal masaj desteği de alabilirsiniz.

ALANINDA UZMAN DANIŞMAN MI ARIYORSUNUZ?